Jak przygotować plakat do druku?

8 lutego, 2024 Posted by admin In Uncategorized

Plakat – to doskonały sposób, aby nadać wnętrzom nietuzinkowego charakteru. Możemy zamówić gotowy wzór lub przygotować własny, który wydrukowany będzie doskonałym zwieńczeniem naszego talentu. Ale plakaty to także forma reklamowa, która doskonale sprawdzi się jako wystrój biura czy boxu na branżowych targach. By plakat prezentował się dobrze należy go we właściwy sposób przygotować. Co to właściwie znaczy?

Przygotowaliśmy piękną grafikę, którą oczami wyobraźni widzimy już w wielkim formacie na naszej ścianie. Owszem, może nią być pod warunkiem, że odpowiednio ją przygotujemy do wydruku. Aby plakat po wydrukowaniu wyglądał tak, jak to sobie wymarzyliśmy musimy trzymać się specyfikacji.

Ważne obiekty i marginesy, czyli podstawa wydruku

Wszystkie rzeczy, które szykujemy do druku muszą posiadać tak zwane marginesy. To nic innego, jak te elementy, które nie znajdą się w finalnym wydruku. Dlatego też od naszej pracy musimy odjąć 3mm z każdej strony.

Marginesy nie będą zadrukowane, ale warto też mieć na uwadze, że każda drukarnia posiada własną specyfikację techniczną, dlatego przed wysłaniem pliku warto się upewnić, czy rzeczywiście jest to tylko 3mm, a może nieco więcej.

Z tego samego względu nie zaleca się również umieszczać ważnych obiektów zbyt blisko krawędzi, szczególnie jeśli są to napisy. Umieść je minimum 10mm od krawędzi, aby mieć pewność, że nie zostaną one ucięte.

Kolory RGB – po co?

Czy wiesz, że kolory na każdym monitorze nieco się od siebie różnią? Dlatego też tak ważna jest ich kalibracja, szczególnie w pracy grafika. Ale kolory mogą się również zmienić podczas wydruku – część będzie wyblakła, podczas gdy inne przejaskrawione. Aby tego uniknąć przed wysłaniem plakatu do druku kolory zamień na RGB – dzięki temu będą one najbardziej zbliżone do tych, które masz w pliku.

Dobry rozmiar to podstawa!

Większość drukarni prosi o przesłanie plików w formacje JPG lub PNG – ale samo rozszerzenie pliku to nie wszystko. Obraz powinien mieć 300 dpi, a jego rozdzielczość powinna pasować do wybranego formatu plakatu – np. A3. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wydrukowany plakat jest ostry.

Zapisanie pliku w rozdzielczości 300 dpi pozwoli na zachowanie ostrości nawet w przypadku małych obrazów, które po powiększeniu do wybranego formatu wciąż będą prezentować się doskonale.

Teksty na plakatach – tylko z edytora tekstowego

Zdarza się, że na plakatach pojawiają się litery. Ważne, aby były one dodane do pracy za pomocą edytora tekstowego, a nie w formie zdjęcia. Dlaczego? Bowiem jeśli będą obrazkiem w trakcie wydruku stracą one ostrość i będą nieczytelne.

Przygotowanie druku plakatu może wydawać się skomplikowane i gwarantujemy, że nawet najlepsi graficy czasem zapominają o podstawach. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy twój plakat spełnia wymagania techniczne, skontaktuj się z drukarnią – pracownicy drukarni z pewnością pomogą ci w tej kwestii, abyś ty mógł cieszyć się wspaniałym dziełem sztuki!

>